V liečbe porúch príjmu potravy spája psychoterapiu a psychologické poradenstvo spoločný cieľ - naštartovať želanú zmenu smerom k uzdraveniu. „Zmena“ v liečbe porúch príjmu potravy neznamená len zmenu sebapoškodzujúcich stravovacích návykov. Znamená lepšie porozumenie sebe samému, lepšiu emočnú reguláciu a zvládanie záťaže, plnšie a pozitívnejšie emočné prežívanie.
Psychoterapia i psychologické poradenstvo sú vedené smerom ku klientovmu sebaprijatiu, väčšej sebadôvere a dôvere vo vzťahoch, lepšiemu porozumeniu vzťahom a zmene vzorcov správania. Umožňujú tiež získať náhľad do kontextu, v ktorom sa ochorenie utváralo a naďalej sa udržiava. Vytvárajú priestor na hľadanie zdravších a konštruktívnejších spôsobov riešenia problémov. Okrem práce na týchto cieľoch sa venuje pozornosť aj dodržiavaniu stravovacieho režimu bez tendencie manipulovať s jedlom.
Kto je psychoterapeut a poradca?
Psychoterapeut môže pracovať v rôznej pomáhajúcej profesii. Môže to byť psychológ, psychiater, sociálny pracovník, liečebný pedagóg, atď. Dôležité je, že okrem svojho vysokoškolského vzdelania v danej profesii, absolvoval aj certifikovaný psychoterapeutický výcvik. Ide o dlhodobé špecializované vzdelanie, po skončení ktorého získava kvalifikáciu psychoterapeuta. Keďže existujú rôzne psychoterapeutické smery, psychoterapeuti sa líšia v tom, v akom smere svoj výcvik absolvovali.
Psychologické poradenstvo vykonáva psychológ. Okrem svojho vysokoškolského vzdelania v obore psychológia, môže mať ďalšie špecializované, postgraduálne vzdelávanie alebo môže byť frekventantom psychoterapeutického výcviku.
*Pre zjednodušenie používame ďalej už len pojmy terapeut a terapia.
Čo je ich úlohou?
Aby bola zmena možná, vytvára terapeut pre klienta bezpečný priestor, v ktorom môže autenticky prežívať svoje emócie a hovoriť o čom potrebuje. Sprevádza ho, a poskytuje mu podporu na ceste k riešeniu jeho ťažkostí. Pomáha mu hľadať odpovede na jeho otázky, prináša mu iné, alternatívne pohľady, osvetľuje mu menej vedomé alebo nevedomé psychické obsahy, umožňuje postupnú konfrontáciu s ťažkosťami a ich príčinami. Jeho pracovnými „nástrojmi“ sú jeho osobnosť, vedomosti a schopnosti. Používanými liečebnými prostriedkami sú empatický rozhovor, vytvorenie a udržiavanie podporného vzťahu a rôzne techniky.
Čo je dôležité zo strany klienta?
Terapia je aktívny proces. Na to, aby bola účinná a pre klienta prínosná, vyžaduje aktivitu oboch strán, t.j. psychoterapeuta i klienta. Zo strany klienta je teda dôležité uvedomenie si, že na to, aby zmena mohla nastať, je potrebný čas a jeho aktívny prístup - motivácia na sebe pracovať a otvorenosť zmene.
Ako dlho trvá terapia porúch príjmu potravy?
Pri liečbe porúch príjmu potravy je terapia z pravidla dlhodobejším procesom. Niekedy sa môže klient cítiť lepšie už po prvom alebo po prvých pár sedeniach. Zvyčajne však ide iba o zlepšenie dočasné, znásobené dobrým pocitom z toho, že začal svoje ťažkosti aktívne riešiť. Dôležité je uvedomiť si, že ťažkosti, ktoré sa pri poruchách príjmu potravy zvyčajne rozvíjali postupne a veľmi dlhý čas (popr. sa dostali až do chronickej podoby), nie je možné odstrániť za niekoľko sedení. Tak ako každá cesta k zmene, i terapeutický proces potrebuje svoj čas. Trvanie terapie býva rôzne a nie vždy je možné ho na jej začiatku presne určiť. V prípade porúch príjmu potravy však môže trvať aj niekoľko rokov, a preto je vhodné zreálniť svoje očakávania hneď na začiatku.
Ako často prebiehajú sedenia s terapeutom?
Sedenia bývajú pravidelné, najúčinnejšie sú vo frekvencii jedenkrát týždenne. Avšak nastavenie frekvencie je vždy otázkou dohody klienta s terapeutom a je prispôsobené aktuálnym potrebám a možnostiam.
5 mýtov o psychoterapii porúch príjmu potravy:
1. Terapeut Vám konečne dá návod na to, ako prestať manipulovať s jedlom a všetko sa tak vyrieši.
Terapeut neponúka konkrétne rýchle návody ako sa zbaviť poruchy príjmu potravy, o ktorých ste ešte nepočuli. Terapeut Vás bude sprevádzať Vašim životom a ťažkosťami v ňom. Spoločne sa budete snažiť pochopiť vzorcom Vášho správania a hľadať ako môžete adaptívnejšie zvládať každodenné ťažkostí.
2. Terapia je krátkodobá záležitosť. Už po 3 stretnutiach sa môj problém vyrieši a ja sa budem cítiť lepšie.
Toto tvrdenie môže aj nemusí byť pravdou. V prípade, že potrebujete sprevádzať v náročnom období (napríklad počas rozvodu), môže byť postačujúca krátkodobá intervencia zameraná na konkrétny problém (psychologické poradenstvo). Poruchy príjmu potravy sú ale náročným multifaktoriálnym ochorením, ktorého liečba si vyžaduje veľa času, pozornosti a energie. Hovorí sa, že ich liečba trvá aspoň tak dlho ako dlho je prítomné ochorenie.
3. Terapeutický proces je najmä o aktivite terapeuta, ktorý ma “vylieči“.
Dosiahnuť zmenu k lepšiemu si vyžaduje úsilie na oboch stranách. Klient je aktívnou, ak nie aj aktívnejšou súčasťou procesu. Z terapie sa mu vráti toľko, koľko do nej vloží!
4. Terapeut je tu pre mňa 24 hodín denne
Každý terapeutický vztah sa riadi podľa spoločne dohodnutých pravidiel. Cieľom každého terapeuta je pomôcť svojmu klientovi. Primum nihil nocere – znamená predovšetkým neškodiť, a tým sa aj terapeuti riadia. Avšak to neznamená, že terapeuti zlyhávajú, ak Vám neposkytnú pomoc a podporu mimo stanoveného času a priestoru.
5. Všetci terapeuti a terapie sú rovnaké.
Terapeuti sa líšia jednak psychoterapeutickými smermi, v ktorých absolvovali svoje terapeutické vzdelávanie a jednak svojimi osobnosťami. Rôzne psychoterapeutické smery pristupujú k rovnakému problému z rôznych uhľov pohľadu. Je povinnosťou terapeuta oboznámiť Vás na začiatku spoločnej cesty so spôsobom, akým pracuje. Taktiež je dôležité, aby ste si „sadli“ osobnostne a aby ste voči nemu mali dôveru (resp. toľko dôvery, koľko je v tej chvíli pre Vás môžné).